fbpx

Akiniai darbui kompiuteriu

Į ką atkreipti dėmesį renkantis?

Skaitmeniniai prietaisai vis labiau tampa mūsų kasdienybės dalimi. Neretai prie kompiuterių ir telefonų ekranų praleidžiame visą darbo dieną, o statistiškai vidutinis europietis prie ekranų praleidžia šiek tiek daugiau nei 5-7 valandos per dieną. Natūraliai kyla klausimas – ar reikia papildomai apsaugoti savo akis nuo šios šviesos?

Mus kiekvieną dieną supa skaitmeniniai ekranai. Šie ekranai skleidžia daug dirbtinos šviesos, kurioje daug kenksimngos mėlynos šviesos. Mūsų akys nėra prisitaikę tokiam nuolatiniam šviesos srautui – ilgalaikėje perspektyvoje mėlynos šviesos žala gali būti neatstatoma. Taigi akiniai darbui kompiuteriu pirmiausia turėtų būti orientuoti į prevencinę apsaugą nuo skaitmeninių prietaisų skleidžiamos mėlynos šviesos ir žinoma pritaikyti Jūsų darbo specifikai.

Trumpai:

3 akių ligos, kurias gali sukelti mėlynos šviesos perteklius

1. Kompiuterinės regos sindromas

Bet kuris, per dieną prie skaitmeninių ekranų praleidžiantis bent 2 valandas, gali susidurti su skaitmeninės akių įtampos simptomais, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos, elgsenos. Statistiškai, daugiau nei 70% žmonių nenumano arba nežino apie savo akių jautrumą skaitmeniniams prietaisams, tačiau akių įtampai būdingi simptomai ne vienam leidžia atpažinti save.

Žemiau pateikiame simptomus, būdingus kompiuteriniam regos sindromui – galbūt ir Jūs atpažinsite save:

  1. Ašarojančios ar išsausėjusios akys. 
  2. Akių perštėjimas.
  3. Akių skausmas ar paraudimas.
  4. Akių vokų sunkumas.
  5. Nuolatinis mirksėjimas. 
  6. Vaizdo dvigubinimasis.
  7. Besiliejantis ar neryškus vaizdas.
  8. Apsunkėjęs matymas iš arti.
  9. Galvos ar kaklo skausmai.
Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Tai simptomai, kurie turi įtakos mūsų kasdienei savijautai, produktyvumui bei sveiktai.

2. Nemiga

Saulės šviesa yra itin svarbi mūsų kasdieniam miego ciklui. Ji skleidžia nemažai kenksmingos spinduliuotės (ultravioletinė ir mėlyna šviesa), kuri daro neigiamą įtaką mūsų regėjimui ir akių sveikatai, tačiau be jos mūsų organizmas negalėtų sekti aktyvaus ir poilsio periodų dienos eigoje.

Dienai einant į pabaigą, natūralios šviesos į akis patenka vis mažiau (ypač mėlynos), o žmogaus akis temstant prisitaiko ir tampa vis jautresnė šviesai – puikus to pavyzdys netikėtai įjungus šviesą naktį būna itin sunku kažką matyti.

Šviesa, kurią skleidžia skaitmeniniai ekranai ar kiti dirbtiniai šviesos šaltiniai, yra artima saulės šviesai. Perteklinis šios šviesos kiekis, ypatingai antroje dienos pusėje, kai akis tam yra jautresnės, gali sutikdyti miego ciklą ir mūsų sveikatą.

Taigi, jei vakare sunkiai užmiegate ar kamuoja nemiga būtų verta pagalvoti – ar ne per daug laiko praleidžiate dirbtino apšvietimo aplinkoje ar prie skaitmeninių ekranų? Jei per dieną prie skaitmeninių ekranų praleidžiate daugiau nei keletą valandų reikėtų pagalvoti ir apie nuolatinę papildomą akių apsaugą.

Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

3. Katarakta

Tai neryškūs – migloti plotai atsirandantys akies lęšiuke. Katarakta išsivysto per ilgesnį laiką ir yra būdinga vyresnio amžiaus žmonėms. Vienintelis jos gydymo būdas – lęšiuko keitimo operacija. Šį liga vystosi dėl nuolatinio per didelio saulės šviesos kiekio patenkančio į akį. Mėlyna šviesa taip pat gali daryti didelę įtaką kataraktos atsiradimui.

Pagrindiniai kataraktos simptomai: 

  1. Miglotas matymas.
  2. Spalvos atrodo neryškios, išblukusios.
  3. Prastai matote nakį.
  4. Itin akina ryškūs šviesos šaltiniai.
  5. Aplink šviesas matote aureoles.
  6. Dubliuojasi vaizdas.
  7. Dažnai reikia keisti naudojamų akinių stiprumą.
Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Apsauga akims net jei jums ir nėra reikalingi akiniai

Daug laiko praleidžiate prie kompiuterio ekrano ar kitų dirbtinės šviesos šaltinių? Mūsų patarimas nelaukti, kol prasidės šios šviesos keliamos problemos ir pagalvoti apie papildomą apsaugą jūsų akims. Kokių prevencinių veiksmų galite imtis:

Tai simptomai, kurie turi įtakos mūsų kasdienei savijautai, produktyvumui bei sveiktai.

  1. Reguliariai darykite pertraukas darbo metu – leiskite savo akims pailsėti ir pertraukų metu nenaudokite telefonų ar kompiuterių, stenkitės būti natūralaus apšvietimo aplinkoje.
  2. Susireguliuokite savo kompiuterių, telefonų ekranus – dauguma šiuolaikinių įrenginių leidžia sumažinti skleidžiamą mėlynos šviesos kiekį, tačiau tai iškreipia rodomas spalvas. Taip pat pamažinkite ekranų ryškumą jei dirbate tamsesnėje aplinkoje – tarp jūsų aplinkos ir kompiuterio ekrano turėtų būti kuo mažesnis kontrastas.
Kaip įjungti naktinį rėžimą Apple kompiuteryjeKaip įjungti naktinį rėžimą Windows kompiuteryje
  1. Susireguliuokite savo darbo vietos apšvietimą – reikėtų vengti šalto baltos šviesos atspalvio apšvietimo ir tiesiogės šviesos – t.y. darbo metu neturėtumėte tiesiogiai matyti apšvietimo lempų.
  2. Taip pat gali padėti akiniai darbui kompiuteriu be dioptrijų – tai iš anksto pagaminti akiniai be dioptrijų, specialiai pritaikyti apsaugai nuo UV ir kenksmingos mėlynos šviesos pertekliaus. Šiuos akinius galite įsigyti internetu ar optikos salonuose, tačiau siūlytume prieš įsigyjant pasimatuoti – garantuojame, jog nenorėsite nuolat naudoti akinių, kurie nėra patogūs. Ypač jei jums nėra reikalingos papildomos dioptrijos ir gerai matote be akinių.

Akiniai darbui kompiuteriu su dioptrijomis

Turite receptą akiniams skaitymui ar jaučiate akių nuovargį, trūksta ryškumo ir pradedate ieškoti akinių darbui kompiuteriu? Prieš įsigyjant būtina susipažinti su tokios paskirties akinių specifika.

Tinkamų ir patogių akinių lęšių parinkimas labai priklauso nuo Jums reikalingų dioptrijų ir Jūsų darbo pobūdžio. Dažniausiai akiniai darbui kompiuteriu būna su dviejų tipų lęšiais: įprasti vadinami vieno židinio arba pažangesni kabinetiniai – specialiai darbui biure sukurti – akinių lęšių. Tačiau ne kiekvienoje situacijoje technologiškai pažangesnės konstrukcijos akinių lęšiai suteiks geresnę matymo kokybę.

Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Akinių lęšiai dirbantiems tik prie kompiuterio – kaip pasirinkti?

Visą dieną praleidžiate prie kompiuterio ekrano ir itin retai nusukate galvą į šoną? Šioje situacijaoje rmūsų rekomendacija – akiniai darbui kompiuteriu su įprastais vieno židinio akinių lęšiais – jie nepakeičiami žiūrėjimui pastoviu atstumu. Su šiais lęšiais matysite ryškiai visame akinių lęšio plote – taigi šio tipo lęšius ypač rekomenduojame dirbantiems su keliais kompiuterio monitoriais vienu metu (ar dirbantiems su ypač plačiais monitoriais). 

Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Tačiau itin patogus matymas artimu atstumu turi savo trūkumų – dažniausiai tokie akiniai darbui kompiuteriu netinkami žiūrėjimui į tolį. Baigus darbus, bendraujant su kolegomis ar pertraukų metu šiuos akinius visada reikėtų nusiimti, su jais nežiūrėti pro langus į tolį. Kitu atveju galite nesunkiai pakenkti savo akių sveikatai! Darbui išskirtinai tik prie kompiuterio nerekomenduotume kabinetinių (dar vadinamų biuro/ ofiso lęšių) – šie akinių lęšiai neturės tokio gero ryškumo ir plataus matymo.

Dirbantiems ne tik prie kompiuterio didesniame ar atvirame biure

Jei Jūsų diena neapsiriboja darbu prie kompiuterio – turite gyvai bendrauti su klientais (pavyzdžiui darbas registratūroje), dalyvaujate susitikimuose ar dirbate didesniame biure ir nuolat tenka žiūrėti skirtingais atstumais ne tik į kompiuterio ekraną – mūsų rekomendacija Jums akinia darbui kompiuteriu su kabinetiniais akinių lęšiais.

Akiniai darbui kompiuteriu su šiais lęšiais yra specialiai sukurti darbui biuruose ir yra pritaikyti žiūrėti skirtingais atstumais nedarant žalos Jūsų akims. Tai tiesiog patogesni akinių lęšiai kasdienybei. Ypač šie lęšiai tampa patogesni jei Jums reikalingos didesnės dioptrijos žiūrėjimui artimu atstumu (+2.00 ir didesnės dioptrijos). Tačiau patogumas žiūrėti skirtingais atstumais turi ir savo trūkumų – gali būti prarandamas ryškumas akinių lęšių kraštuose ir dėl to gali nukentėti matymo kokybė. Šių lęšių nerekomenduojame jei darbo vietoje turite keletą ar itin platų kompiuterio monitorių.

Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Akinių lęšių dangos darbui kompiuteriu

Akinių lęšių konstrukcija (vieno židinio arba kabinetiniai) – tai tik viena dedamoji pasirenkant akinius darbui kompiuteriu. Taip pat reikėtų apsvarstyti, kokias pasirinkti akinių lęšių medžiagas ir dangas. Jos nulemia didžiąją dalį akinių lęšių savybių, kaip skaidrumas, atsparumas, priežiūros paprastumas ir akių apsauga nuo žalingos šviesos.

Jei Jūsų darbas nėra susijęs su spalvomis – dirbate su duomenimis, elektroninio pašto, standartinėmis ofiso programomis, programuojate ar pan. – mūsų rekomendacija akiniai darbui kompiuteriu ne tik su apsauginėmis dangomis, bet su akinių lęšiais, pagamintais iš specialios medžiagos Blue 420, kuri pilnai sulaiko UV šviesą ir sulaiko iki 95% kenksmingos mėlynos šviesos. Taip užtikrinama maksimali reikiama apsauga Jūsų akims ir Jūsų sveikatai. Tačiau šių lęšių nerekomenduojame, jei dirbate su spalvomis, nes šie lęšiai gali minimaliai „pašiltinti“ matomą vaizdą.

Jei Jūsų darbas susijęs su spalvomis – esate grafikos dizaineris, fotografas, montuojate video medžiagą ar pan., bet Jums reikalingi akiniai darbui kompiuteriu rekomenduotume lęšius su apsauginėmis antirefleksinėmis dangomis, kurios atspindi kenksmingą mėlyną šviesą. Šios dangos nesuteikia tokios plačios apsaugos kaip Blue 420 akinių lęšiai, bet nepakeičia matomų spalvų.

Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Akiniai darbui kompiuteriu – kokius pasirinkti rėmelius?

Akinių rėmelių pasirinkimas darbui kompiuteriu yra toks pat svarbus kaip akinių lęšių. Akinių rėmelius reikėtų pasirinkti tinkamus Jūsų veido formai įvertinant ir turimą akinių receptą. Trumpai keletas punktų į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis akinius darbui kompiuteriu:

Akinių rėmeliai turėtų būti lengvi. Šiuo aspektu geriausiai tiktų ploni titaniniai ar berėmiai rėmeliai, tačiau berėmiai akinių rėmeliai gali netikti daugeliui akinių receptų. Dėl berėmių rėmelių tinkamumo Jūsų akinių receptui būtina pasikonsultuoti su specialistais.

Darbui rekomenduotume kuo mažiau matomus, smulkesnių detalių, jei įmanoma didesnių akinių lęšių ir neryškių spalvų akinių rėmelius. Akinių rėmeliai turėtų netrugdyti darbo metu ir suteikti platų matymo komfortą.

Darbo metu naudojate ausines? Tokiu atveju atkreipkite dėmesį, kad akinių rėmelio kojelės būtų kuo plonesnės. Jei yra galimybė rinkitės lenktesnius akinius darbui kompiuteriu – venkite visiškai tiesių akinių rėmeliųNa ir žinoma, rinkitės akinius su kuriais jaučiatės gerai.

Akiniai darbui kompiuteriu apsauga nuo mėlynos šviesos miesto optika akių klinika korekciniai akiniai lęšiai akinių rėmeliai

Kaip užsisakyti akinius darbui kompiuteriu?

Tikimės visi šie patarimai ir informacija padės Jums apsispręsti ar Jums reikalingi akiniai darbui kompiuteriu ir kaip juos pasirinkti. Jei vis tik kilo klausimų dėl akinių darbui kompiuteriu parašykite mums arba užsukite į vieną iš optikos salonų „Miesto Optika“ pasikonsultuoti konkrečiai apie Jūsų atvejį.

Rasti arčiausią Miesto Optiką

Jei nerimaujate dėl savo regėjimo, ar jaučiate kokius nors suprastėjusio rėgėjimo simptomus padirbus ilgiau – itin rekomenduojame suplanuoti nemokamą akių patikrinimą, kad būtų užtikrinta ar Jums reikalingi akiniai su dioptrijomis ar ne. Tik taip galime užtikrinti, kad matysite gerai ir apsaugosite savo akių sveikatą. Nedvejodami susisiekite su mumis dėl daugiau informacijos arba užsiregistruokite konsultacijai su vienu iš mūsų kvalifikuotų optometristų ar oftalmologų. O jei įdomu kaip atrodo akių patikra šią informaciją rasite žemiau:

Registruotis nemokamai akių patikrai