Akių lašai ir sausos akys
Kaip elgtis jei išsausėja akys?
Sausėjančios akys gali varginti ir apsunkinti kasdienybę. Tai gali pasireikšti akių niežėjimu, noru vis jas trinti rankomis, gali atsirasti paraudimas ir jautrumas šviesai. Nors yra keletas sprendimų, kaip sumažinti akių sausumą, vienas populiariausių variantų yra akių lašai. Šie maži, bet didelį poveikį darantys lašai skirti akims sutepti ir papildyti ašarų plėvelei, suteikiant taip reikalingą pagalbą kenčiantiems nuo sausėjančių akių. Panagrinėsime akių lašų naudojimo sausoms akims gydyti naudą, jų veikimo būdą ir įvairias jų sudėtis, taip padedant rasti tinkamiausius akių lašus gerai Jūsų akių sveikatai.
Trumpai:
Ką reiškia sausos akys? 5 dažniausios akių sausėjimo priežastys
Sausos akys – tai ganėtinai dažnas reiškinys, kuris atsiranda, kai akys neišskiria pakankamai ašarų arba kai ašarų kokybė yra prasta. Ašaros būtinos akių sveikatai palaikyti – jos sutepa akies paviršių, apsaugo nuo infekcijų ir smulkių į akis patenkančių dalelių – dulkių ir panašiai. Kai akys yra sausos, patiriame daug nemalonių simptomų, įskaitant perštėjimą, niežėjimą, jautrumą šviesai ar net neryškų matymą. Kodėl akys gali išsausėti:
- Ilgas laikas praleistas prie kompiuterio ekranų: valandų valandas praleidžiant prie kompiuterio ar telefono, akys gali pavargti ir išsausėti, o neretai žiūrint į ekranus žmonės pamiršta mirksėti ar tiesiog mažiau mirksi.
- Buvimas sausose šildomose patalpos: ilgas valandas praleidžiant šildomose patalpose, pavyzdžiui, biuruose, gali sumažėti oro drėgmės lygis ir dėl to ilgainiui išsausėti akys.
- Oro kondicionavimas: oro kondicionierius taip pat gali išsausinti orą ir sukelti sausų akių simptomus.
- Dehidratacija: negeriant pakankamai vandens, gali atsirasti dehidratacija, ko pasekoje pradeda sausėti akys.
- Mūsų bendra sveikata: akių sausumui gali daryti įtakos mūsų amžius, hormoniniai pokyčiai organizme, įvairių vaistų šalutiniai poveikiai, tam tikros ligos, tokios kaip diabetas, reumatoidinis artritas ar skydliaukės problemos.
Jei pajautėte akių sausumą – svarbu imtis priemonių, kad būtų išvengta tolesnių komplikacijų ar diskomforto.
Išsausėję akys gali turėti didelės įtakos kasdienio gyvenimo kokybei
Išsausėjusios akys gali turėti didelės įtakos gyvenimo kokybei, gebėjimui atlikti kasdienius darbus, susikaupti ir mėgautis laisvalaikio veikla. Akių sausumo simptomai, tokie kaip perštėjimas ir niežėjimas, gali blaškyti dėmesį, sukelti diskomfortą, ko pasekoje atsiranda akių nuovargis ir jaučiama įtampa. Kai kuriais atvejais dėl išsausėjusių akių galite pradėti neryškiai matyti, todėl gali kilti sunkumu skaitant ar vairuojant.
Dėl to, kad akyse trūksta tepimo, jos gali būti labiau pažeidžiamos infekcijoms ar sužalojimams. Be to, žmonėms su sausomis akimis gali kilti didesnė komplikacijų rizika tam tikrų akių procedūrų, tokių kaip akių korekcijos lazeriu, metu. Apskritai, fizinis ir emocinis sausų akių poveikis gali būti didelis, o tai pabrėžia veiksmingų gydymo būdų svarbą.
Kaip spręsti sausėjančių akių problemą?
Yra netgi keletas skirtingų galimų sprendimų, kaip palengvinti simptomus ir pagerinti bendrą akių sveikatą joms sausėjant. Toliau aptarsime kai kuriuos dažniausiai naudojamus sausų akių gydymo būdus, įskaitant gyvenimo būdo pokyčius, dirbtines ašaras, akių tepalus ir akių lašus.
1. Gyvenimo būdo pokyčiai
Kai kuriais atvejais paprastų kasdienių smulkmenų pakeitimų gali pakakti akių sausumo simptomams palengvinti. Vienas iš efektyviausių būdų – palaikyti gerą akių higieną. Reikėtų vengti liesti akis nešvariomis rankomis, reguliariai valyti akis švelniu, bekvapiu valikliu. Gali padėti šilti kompresai, kurie sumažins akių įtampą.
Taip pat gali padėti aplinkos, kurioje praleidžiame daugiausiai laiko, pokyčiai. Pavyzdžiui, padidinkite drėgmę savo darbo vietoje naudojant oro drėkintuvą, venkite tiesioginio oro srauto iš oro kondicionierių ar šildymo įrenginių.
Be to, būtinai darykite reguliarias pertraukėlės ilgą laiką praleidžiant prie kompiuterio ekrano, jei turite galimybę, pertraukėlių metu išeikite į lauką. Taip pat gali pagelbėti akiniai darbui kompiuteriu, ypač jei daugiau laiko prie kompiuterio praleidžiate vakare.
Galiausiai įtakos turi ir sveika mityba, ypač kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių. Šie gyvenimo būdo pokyčiai dažnai gali pagerinti ar visiškai išspręsti akių sausumo simptomus ir sumažinti tikimybę, jog reikės imtis papildomų priemonių.
2. Dirbtinės ašaros
Dirbtinių ašarų akių lašai yra įprastas ir veiksmingas akių sausumo gydymo būdas. Šie akių lašai sutepa akis, mažina dirginimą ir padeda išlaikyti ašarų plėvelę esančią akies paviršiuje. Dirbtinių ašarų galima įsigyti be vaistų recepto, jų būna įvairių rūšių, įskaitant turinčias konservantų ir be jų.
Šie akių lašai be konservantų paprastai rekomenduojami žmonėms, kurių akys yra ypač išsausėję, arba jei akių lašus reikia naudoti nuolatos. Akių lašuose naudojami konservantai kartais gali sudirginti akis ar padidinti jų jautrumą. Tačiau akių lašai be konservantų būna brangesni. Taigi jei akių sausumas yra nedidelis drąsiai galite naudoti bet kokias dirbtines ašaras.
Žinoma – būtina atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų, nurodytų ant akių lašų pakuočių – per dažnai vartojant lašus arba naudojant netinkamo tipo lašus gali pablogėti akių sausumo simptomai. Apibendrinant, dirbtinės ašaros yra saugus ir dažniausiai veiksmingas pasirinkimas daugumai žmonių, turinčių lengvą ar vidutinį akių sausumą.
3. Akių tepalai
Akių tepalai, taip pat žinomi kaip akių geliai, yra dar vienas iš sausų akių gydymo būdų. Šie akių lašai yra tirštesni už įprastus, todėl ilgiau išlieka ant akies paviršiaus, suteikia ilgesnį drėkinimą ir palengvėjimą. Akių tepalai paprastai rekomenduojami žmonėms, kurių akys yra vidutiniškai arba stipriai išsausėjusios, taip pat ypač rekomenduojami tiems, kuriems akys išsausėja nakties metu arba kuriems reikia ilgalaikio poveikio.Dažnai akių tepalai sukelia laikiną neryškų matymą ir įprastai netinka naudoti dienos metu. Akių tepalai yra parduodami be recepto ir gali būti naudojami atskirai arba kartu su akių lašais, siekiant didesnio efekto. Svarbu atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų, nurodytų ant įsigyto produkto, nes per didelis akių tepalų naudojimas gali sukelti papildomų komplikacijų, tokių kaip infekcija ar ragenos pažeidimas.4. Akių lašai
Akių lašai – vienas iš labiausiai paplitusių sausėjančių akių gydymo būdų, greitai ir patogiai palengvinantis akių sausumo simptomus. Akių lašai būna keleto tipų, kurių kiekvienas skirtas skirtingoms sausų akių priežastims ir skirtingiems simptomams pašalinti. Kai kuriuose akių lašuose yra kraujagysles sutraukiančių medžiagų, kurios mažina akių paraudimą, tačiau jų negalima vartoti ilgai, nes laikui bėgant tokie akių lašai gali pabloginti akių būklę.
Kitų tipų akių lašuose yra priešuždegiminių medžiagų, tokių kaip steroidai arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir suteikti ilgalaikį palengvėjimą. Šio tipo akių lašai dažniausiai yra receptiniai ir juos skiria gydytojai todėl juos reikia vartoti atsargiai – tokie akių lašai gali turėti stiprius šalutinius poveikius.
Galiausiai, kai kurie akių lašai drėkina akis, panašiai, kaip dirbtines ašaros, ir jie tinkami naudoti ilgą laiką lengviems ar vidutinio sunkumo sausų akių simptomams sumažinti.
Svarbu pasirinkti tinkamą akių lašų tipą, atsižvelgiant į konkrečius simptomus, ir atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų. Per didelis bet kokių akių lašų naudojimas gali sukelti papildomų akių problemų, tokių kaip akių infekcijos ar ragenos pažeidimai. Be to, kai kurie žmonės gali būti alergiški tam tikroms akių lašų sudedamosioms dalims, todėl svarbu kreiptis į gydytoją, jei panaudojus akių lašus simptomai išlieka arba pablogėja.
Akių lašų sudėtis – į ką atkreipti dėmesį?
Dirbtinių ašarų sudėtis – rinktis su konservantais ar be jų?
Dirbtinės ašaros paprastai sudarytos iš vandens, elektrolitų ir kitų ingredientų, sukurtų imituoti natūralių ašarų sudėtį. Vienos iš labiausiai paplitusių dirbtinių ašarų veikliųjų medžiagų yra karboksimetilceliuliozė, hidroksipropilmetilceliuliozė ir polietilenglikolis. Šie ingredientai sutepa akies paviršių, mažina dirginimą ir padeda išlaikyti ašarų plėvelę.
Kai kuriose dirbtinėse ašarose taip pat yra konservantų, tokių kaip benzalkonio chloridas, kurie padeda užkirsti kelią bakterijų augimui atidarius akių lašų pakuotę. Tačiau, kai kurie žmonės gali būti jautrūs konservantams ir dėl jų patirti papildomą dirginimą ar jausti padidėjusį akių jautrumą. Dirbtinės ašaros be konservantų yra rekomenduojamos tiems, kuriems yra stipresnis akių sausumas arba tiems, kuriems reikia dažnai naudoti lašus. Jei akių lašai naudojami retkarčiais – geresnis pasirinkimas gali būti dirbtinės ašaros su konservantais. Galiausiai svarbu atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų.
Akių lašai su hialurono rūgštimi – kokia nauda?
Hialurono rūgštis yra natūrali organizme randama medžiaga, kuri yra žinoma dėl savo gebėjimo išlaikyti didelį kiekį drėgmės ir sutepti audinius. Pastaraisiais metais šį medžiaga tapo populiariu akių lašų, skirtų sausoms akims gydyti, ingredientu. Akių lašai su hialurono rūgštimi sudaro apsauginį barjerą akies paviršiuje, mažina trintį ir padeda išlaikyti ašarų plėvelę. Tai gali suteikti ilgalaikį palengvėjimą tiems, kurie skundžiasi ypač išsausėjusiomis akimis.
Akių lašai su hialurono rūgštimi įprastai nesukelia šalutinių poveikių, gerai toleruojami žmogaus organizmo ir laikomi saugiais. Tačiau, kaip ir vartojant kitus akių lašus, svarbu atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų. Jei vartojant hialurono rūgšties akių lašus atsiranda nepageidaujamų reakcijų ar diskomforto, kreipkitės į akių gydytoją arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėją dėl alternatyvių gydymo galimybių.
Akių lašai su omega-3 – kam naudojama?
Omega-3 yra nepakeičiamos riebalų rūgštys, kurių yra tam tikruose maisto produktuose, pavyzdžiui, žuvyje ar riešutuose. Jos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Pastaraisiais metais omega-3 riebalų rūgštys taip pat buvo įtrauktos į sausų akių gydymui skirtų akių lašų sudėtį. Tokie akių lašai mažina akių uždegimą ir pagerina ašarų plėvelės būklę.
Kai kurie tyrimai parodė, kad akių lašai su omega-3 gali būti ypač veiksmingi žmonėms, sergantiems vokų meibomo liaukų disfunkcija, kuri yra dažna sausų akių simptomų priežastis. Omega-3 akių lašai paprastai yra gerai toleruojami daugelio žmonių akių ir yra laikomi saugiais. Tačiau ir čia pasikartosime – kaip ir vartojant kitus akių lašus būtina atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų. Jei vartojant omega-3 akių lašus pasireiškia nepageidaujami šalutiniai poveikiai ar diskomfortas, kreipkitės į akių gydytoją arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėją.
Kokia akių lašų sudėtis tinkamiausia?
Esant tokiam dideliam akių lašų pasirinkimui, gali būti sunku nustatyti, kuri sudėtis geriausiai tinka jūsų konkrečiai situacijai. Apskritai, geriausia akių lašų sudėtis sausoms akims priklausys nuo jūsų simptomų priežasties ir sunkumo, taip pat nuo jūsų individualių pageidavimų ir poreikių. Kai kurie žmonės, esant lengviems sausų akių simptomams, gali išsiversti su paprasčiausiais ir pigiausiais akių lašais, o kitiems gali prireikti labiau specializuotų akių lašų, pavyzdžiui, turinčių hialurono rūgšties arba omega-3 riebalų rūgščių.
Renkantis akių lašų sudėtį, svarbu atsižvelgti į veikliąsias medžiagas ir visus galimus konservantus ar kitus priedus. Akių lašai be konservantų paprastai rekomenduojami žmonėms, kurių akys yra itin išsausėję, arba tiems, kuriems reikia dažnai naudoti akių lašus, nes jie mažiau dirgina akis, nepadidina akių jautrumo. Be to, svarbu atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų ir vengti per didelio kiekio akių lašų, nes tai gali net sustiprinti akių sausumo simptomus.
Geriausias būdas nustatyti veiksmingiausią akių lašų sudėtį pagal jūsų individualius poreikius yra pasikonsultuoti su savo akių gydytoju arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Jie gali įvertinti jūsų simptomus, rekomenduoti tinkamas gydymo galimybes ir padėti jums išsirinkti tinkamas priemones.
Akių lašai, kuriuos rasite „Miesto Optika“ optikose
Jei jaučiate sausų akių simptomus, rekomenduojame apsilankyti Miesto Optika optikos salonuose, kur supažindinsime su mūsų turimomis priemonėmis sausėjančioms akims. Mūsų darbuotojai gali padėti jums pasirinkti geriausią akių lašų sudėtį pagal jūsų individualius poreikius ir patarti, kaip tinkamai juos naudoti.