Astigmatizmas
Kas tai ir 3 būdai kaip gydyti
Astigmatizmas, cilindriniai akinių lęšiai, dvi ar trys dioptrijos vienai akiai Jūsų akinių recepte ir jokio aiškumo, ką visai tai reiškia? Ar reikia nerimauti, jei akių gydytojas diagnozavo astigmatizmą? Pabandysime paprastai paaiškinti, kas tai astigmatizmas, kaip elgtis, jei jį turite ir kokie galimi sprendimai astigmatizmo korekcijai:
Trumpai:
Kas yra astigmatizmas ir ar turėtume nerimauti?
Astigmatizmas – tai dažnas regos sutrikimas, pasireiškiantis neryškiu, iškraipytu matymu. Daugelis, kuriems nustatomas astigmatizmas, galvoja, jog tai akių liga – tačiau taip nėra. Tiesiog Jūsų akis yra ne apvalaus rutulio (netaisyklingo kamuolio), formos ir dėl šios priežasties šviesa netolygai pasiekia akies tinklainę ir Jūs matote neryškų vaizdą. Jei Jums nustatytas astigmatizmas, galima sakyti, jūsų akies forma iš dalies artimesnė regbio kamuolio formai, nei taisyklingo kamuolio formai.
Pagrindiniai simptomai, kurie byloja apie astigmatizmą, yra suprastėjęs regėjimas tamsiu paros metu, greitai pavargstančios akys, neryškus, iškraipytas matymas ar dažni galvos skausmai – ypač juntami, jei reikia ilgiau žiūrėti į kažką susikaupus, įsitempus. Nėra žinoma, kodėl žmonėms išsivysto astigmatizmas. Vieni su juo gimsta, kitiems jis išsivysto jauname amžiuje arba atsiranda po kokios nors akies traumos ar operacijos. Taip pat nėra žinoma, kaip jo būtų galima išvengti.
Astigmatizmas vaikams
Astigmatizmas gali būti beveik nejaučiamas, ypač jei jis yra visai nedidelis. Dėl šios priežasties yra itin svarbu reguliariai tikrintis savo akis, nes tik akių patikros metu įmanoma nustatyti ar Jūsų akys turi astigmatizmo. Tai ypač aktualu vaikams – jie gali nesuprasti, ar jie mato gerai, ar ne. Astigmatizmas dažniausiai išsivysto jaunystėje. Nepastebėtas astigmatizmas gali sulėtinti tolimesnę vaiko raidą. Galiausiai, jei astigmatizmas yra nedidelis, jo koreguoti akiniais ar kontaktiniai lęšiais nėra būtina, tačiau būtina jį sekti ir stebėti, ar jis nedidėja.
Akiniai astigmatizmo korekcijai – į ką atrkeipti dėmesį
Astigmatizmo koregavimas įprastais korekciniais akiniais yra vienas iš populiariausių būdų, į ką atkreipti dėmesį renkantis akinių rėmelius ir akinių lęšius?
Akinių rėmeliai
Astigmatizmo korekcijai akinių rėmeliai turėtų būti tiesesni. Su tiesesniai rėmeliais galima pasiekti geresnių rezultatų tiek matymo kokybės, tiek pagamintų akinių estetikos prasme, ypač susidūrus su stipresniu astigmatizmu. Pasirinkus tiesesnį rėmelį matysite daugiau aplinkos atspindžių nuo akinių lęšių paviršiaus. Siekiant išvengti trugdančių atspindžių rekomenduojame rinktis akinių lęšius su aukščiausios kokybės antirefleksine danga. Antirefleksinės dangos šiuos atspindžius itin sumažina ir padaro akinių lęšiųs skaidresnius.
Žinoma, galite rinktis bet kokį Jums tinkantį akinių rėmelį, bet tokiu atveju ypač rekomenduojame atlikti keletą papildomų matavimų ir pasirinkti lęšių personalizacijos paslaugą – t.y. akinių lęšių papildomą pritaikymą pagal tai, kaip akinių rėmelis „sėdi“ ant Jūsų veido.
Akinių lęšiai
Astigmatiniai, arba kitaip cilindriniai, akinių lęšiai gali turėti ypač storus lęšio kraštus. Dėl šios priežasties rekomenduotina rinktis plonintus akinių lęšius. Su įprastais 1.50 indekso plastikiniais lęšiais galima nedidelė astigmatizmo korekcija, arba šiuos lęšius galite rinktis, jei optikos salone patikrinus konkrečią Jūsų situaciją yra suskaičiuojama, jog net ir su neplonintais įprastais korekciniai lęšiais gausite pakankamai plonus akinių lęšius. Galiausiai esant astigmatizumui ypač rekomenduojame atlikti papildomus matavimus ir pasirinkti lęšių personalizacijos paslaugą – t.y. akinių lęšių papildomą pritaikymą pagal tai, kaip akinių rėmelis „sėdi“ ant Jūsų veido.
Kalbant apie akinių lęšių dangas būtina išskirti antirefleksinės dangos svarbą – jei astigmatizmas nėra didelis ir pasirenkate įprastus 1.50 indekso plastikinius lęšius, antirefleksinė danga yra reikalinga, bet ne tokia svarbi kaip esant didesniam astigmatizmui ar pasirenkant plonintus akinių lęšius. Didesnių dioptrijų astigmatiniai lęšiai ir didesnio indekso plastikiniai lęšiai turi tendenciją nuo paviršiaus atspindėti daugiau šviesos – taigi su aukštesnės kokybės antirefleksinėmis dangomis gausite kur skaidresnius akinių lęšius.
Kontaktiniai lęšiai astigmatizmui
Antras astigmatizmo koregavimo būdas – astigmatiniai (arba dar vadinami toriniai) kontaktiniai lęšiai. Kontaktiniai lęšiai, turi savo privalumus ir trūkumus, lyginant su įprastais akiniais. Kalbant tik apie astigmatizmo aspektą – kontaktiniai lęšiai optikos prasme yra geresnis būdas koreguoti astigmatizmą, nes pats lęšis yra iškart tiesiai ant akies. Tuo tarpu teoriškai dėl esančio atstumo tarp akies ir įprastų akinių lęšių gali atsirasti papildomų vaizdo iškraipymų. Praktiškai tai gali pasireiktšti tik prie itin didelių dioptrijų ir stipraus astigmatizmo. Astigmatiniams kontaktiniams lęšiams užtenka įprasto akinių recepto, tačiau kontaktinių lęšių dioptrijos gali skirtis nuo Jūsų akinių, dėl tos pačios priežasties – kontaktinis lęšis yra arčiau akies nei įprastų akinių lęšis.
Toriniai kontaktiniai lęšiai yra įprastai brangesnis pasirinkimas, nei akiniai. Dažniausiai naudojami mėnesio nešiojimo toriniai kontaktiniai lęšiai, kuriems reguliariai reikės ir papildomų priežiūros priemonių kaip kontaktinių lęšių skystis ar akių lašai. Pasirinkus kontaktinius lęšius, pirminės išlaidos būna mažesnės, bet jos yra nuolatinės, o kokybiški korekciniai akiniai gali tarnauti ir keletą metų. Ypatingai svarbu ir torinių lęšių įsidėjimo procedūra – netinkamai įsidėjus kontaktinį lęšį ar jam „praslydus“ akyje ryškiai nebematysite. Taip pat – torinius lęšių bus sunku gauti optikos salonuose iškart, dažniausiai jie yra užsakomi. Mūsų rekomendacija – jei nusprendėte naudoti kontaktinius lęšius astigmatizmo koregavimui visada turėkite atsarginius kontaktinius lęšius ir paprastus akinius netikėtiems atvejams.
Akių operacija astigmatizmo korekcijai
Astigmatizmas gali būti koreguojamas atliekant operaciją lazeriu. Itin tiksliais lazeriais yra pakeičiamas akies ragenos paviršius, taip iškoreguojant turimą astigmatizmą. Šis sprendimas iškart išsprendžia regėjimo problemas, susijusias su pakitusia akies forma, trumparegyste ar toliaregyste.
Kaip atliekama operacija?
Operacijos metu lazerių pagalba yra pašalinama dalis ragengos paviršiaus, taip suformuojant priešingą „nuokrypį“ jūsų turimoms dioptrijoms. Tokiu būdu ištaisomi turimi regos sutrikimai, atsiradę dėl pakitusios akies formos, ar akies lęšiuko pokyčių ir po operacijos šviesą akis sufokusuoja viename taške tinklainėje.
Tačiau nors ir operacija skamba kaip nesudėtinga, ne visi gali ją darytis. Tikėtina šios operacijos negalėsite darytis, jei Jūsų regos sutrikimai yra itin netolygūs, ar turite kitų sveikatos sutrikimų, kaip diabetas, katarakta, gliaukoma ar kitų sveikatos sutrikimų. Dėl galimybės atlikti korekciją lazeriu būtina konsultuotis su šias operacijas atliekančiais specialistais, nes kiekvienas atvejis turi būti vertinamas atskirai.
Ar akių operacija pavojinga?
Didžiajai daliai pacientų ši operacija yra saugi, tačiau galima sutikti atvejų, kai po koregavimo lazeriu praėjus keliems mėnesiams regėjimas šiek tiek pakinta ir vis tiek gali būti reikalingi korekciniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai – tik jau kur kas mažesnių dioptrijų, nei prieš operaciją. Tokia pati situacija gali nutikti ir netiksliai atlikus operaciją. Galiausiai kaip kitos rizikos yra įvardinamas akių jautrumo padidėjimas, akių sausėjimas, atsirandantis papildomas astigmatizmas, regėjimo regresiją į pradinę situaciją ir kiti neatstatomi regėjimo sutrikimai ar net regėjimo praradimas, tačiau tai įvardinama kaip itin reti rizikos veiksniai.
Miesto Optika akių operacijų lazeriu neatlieka.
Jei vis tik nusprendėte savo regėjimo problemas spręsti korekciniai akiniais ar kontaktiniais lęšiais – susisiekite su mumis dėl nemokamos konsultacijos arba užsiregistruokite nemokamai akių patikrai arčiau Jūsų esančioje optikoje.